Definování uživatelských bloků

Každá knihovna v CADprofi se skládá z bloků CAD a databáze, ve které jsou definovány jejich názvy a další parametry. Bloky jsou uloženy v souborech *.dwg, které mají příslušnou strukturu. Když přidáváme nové bloky, jsou také zároveň vytvořeny soubory ve formátu *.sld . V těchto souborech jsou umístěny miniatury (náhledy), které jsou zobrazovány v dialogovém okně.

 

Ve starší verzi programu CADprofi byl pro zautomatizování procesu přidávání bloků používán příkaz Průvodce uživatelským blokem (User block wizard). Všechny prvky, použité v předcházejících verzích CADprofi, jsou stále dostupné a nyní jsou umístěny v příkaze Knihovna výrobců (Products library).

 

Uživatelé v poslední verzi měli možnost rozšiřovat knihovnu programu přímo v dialogových oknech, které obsahují symboly. K tomu je použité tlačítko Definuj nový (Define new) . To spustí průvodce uživatelským blokem. Je možné definovat bloky na základě prvků z výkresu nebo importováním již hotových souborů *.dwg, které jsou uloženy ve vybrané zdrojové složce. Všechna data, která jsou vytvořena během definování uživatelských bloků, jsou uložena v příslušných složkách v C:\CADprofi\UserData\.

 

Dialogové okno Průvodce uživatelským blokem

Dialogové okno Průvodce uživatelským blokem (User block wizard) obsahuje následující prvky:

Zdroj bloků – Volba, která umožní určit, jak definovat nové bloky:

                Objekty z výkresu (Objects from drawing) – Vytvoří blok z objektů, které jsou označeny na stávajícím výkrese.

                Zdrojový adresář (Source folder) – vytvoří bloky ze všech souborů *.dwg a *.dxf , které jsou uloženy v označených složkách, s výjimkou možných podadresářů.

Jednotka a měřítko zdrojových bloků – umožňuje vybrat typ objektu nebo jak vybrat správné měřítko při vkládání do výkresu. Je-li zdrojový blok kreslen v měřítku, pak by parametry měly být nastaveny takovým způsobem, že bloky budou zobrazeny v milimetrech.

                Symbol – blok má měřítko jednotné, vyžaduje stanovení měřítka zdrojového symbolu.

Příklad:                Symbol ve výkrese má délku 200.
Aby měl cílový symbol délku 1, měl by zdrojový blok být zmenšen 200x. Proto by stanovené měřítko mělo být: 1 / 200 = 0.005.

                Objekt s měnitelným měřítkem (Scalable object) – blok, jehož měřítko je libovolné ve směrech X, Y a Z, vyžaduje určit jednotku pro zdrojový blok.

Příklad:                Skutečné rozměry zařízení jsou 20 cm x 30 cm.
Blok, který zobrazuje toto zařízení má rozměry 200 x 300.
To znamená, že tento blok je kreslen v mm. Proto by měl uživatel v dialogovém okně zvolit mm jako jednotky a měřítko 1:1.

Kategorie – umožní stanovit kategorii, do které má být blok přidán.

Přidat standardní atributy (Add standard attributes) umožní/znemožní přidání standardních atributů k vytvořenému bloku.

Přidat značku základního bodu (Add marker of the base point) – umožní/znemožní viditelnost základního bodu v náhledu.

Barva náhledů (Slides color) – umožní vybrat barvu náhledu vytvořených bloků. Barva náhledu je nastavena pouze pro ty elementy bloků, které byly nakresleny v hladině „0” a s barvou DleHlad (ByLayer).

 

Po stisknutí tlačítka OK začne program pracovat. Byly-li bloky přidány ze zdrojové složky, tak budou vloženy do výkresu postupně z této složky. Tyto bloky jsou vhodně upraveny a uloženy v knihovně.

 

Postupy                                                                            

Přidání bloků jako objektů z výkresu

1.    Ujistěte se, že ve výkrese je prvek, který bude převeden na blok.

2.    V dialogovém okně, které obsahuje symboly, klikněte a vyberte polohu, na základě které budou vytvořeny parametry nového bloku.

Klikněte na příkaz Definuj nový (Define new)  který je umístěn v horní části dialogového okna, a potom se otevře Průvodce uživatelským blokem (User block wizard).

3.    V části Zdroj bloků (Source of blocks) vyberte možnost Objekty z výkresu (Objects from drawing).

4.    (Volitelné) Změňte nastavení v dalších částech dialogového okna podle vašich vlastních preferencí.

5.    Klikněte na tlačítko OK . Dialogové okno se zavře.

6.    Vyberte prvky, které chcete v bloku změnit a potvrďte je stisknutím klávesy Enter.

7.    Vyberte základní bod (vložení) pro vytvářený blok.

8.    Program vykoná všechny operace, které jsou nezbytné pro přidání položky do databáze.

 

Přidání bloků ze zdrojové složky

1.    Vytvořte Nový výkres (New drawing) nebo se ujistěte, že aktuální výkres je prázdný.

2.    V dialogovém okně, které obsahuje symboly, klikněte a vyberte polohu, na základě které budou vytvořeny parametry nového bloku.

Klikněte na příkaz Definuj nový (Define new)  který je umístěn v horní části dialogového okna, a potom se otevře Průvodce uživatelským blokem (User block wizard).

3.    V části Zdroj bloků (Source of blocks) vyberte možnost Zdrojová složka (Source folder), klikněte na tlačítko  a označte složku, ve které jsou umístěny soubory *.dwg a/nebo *.dxf , které byste rádi přidali do knihovny CADprofi.

4.    (Volitelné) Změňte nastavení v dalších částech dialogového okna podle vašich vlastních preferencí.

5.    Klikněte na tlačítko OK . Dialogové okno se zavře a aplikace automaticky otevře každé z označených umístění a přidá je do knihovny CADprofi. Bod vložení bude v tomto případě mít souřadnice 0,0,0 z každého výkresu..