Důležité informace o práci s CADprofi

Práce v CADprofi je v souladu s obecnými pravidly navrhování v programech CAD. Nejvýznamnějším přínosem použití CADprofi programu je automatizace většiny aktivit, které jsou spojené s čerpáním a komplexní databází objektů a řešení, které jsou připraveny k použití ve vašich projektech.

CADprofi příkazy byly připraveny takovým způsobem, aby uživatel mohl pracovat jednoduše a intuitivně, i když nečetl návod. Nicméně, doporučujeme přečíst si manuál, takže budete moci plně využít potenciál tohoto programu.

 

Aby se Vám pohodlně pracovalo v aplikaci CADprofi, doporučujeme, abyste se seznámili s hlavními programovými předpoklady.

 

Kompatibilita s dwg, dxf formáty

Projekty vytvořené v CADprofi jsou obyčejné výkresy, které jsou uloženy v dwg nebo dxf formátu. Tyto výkresy mohou být později upravovány v programech CAD i bez načtení nadstavby CADprofi.
Mnohé z objektů CADprofi jsou jednoduché bloky, které mohou být rozložené a upravované pomocí příkazů standardních CAD programů. Je však třeba poznamenat, že po explozi objektů mohou být některé vlastnosti těchto objektů ztraceny, a jako důsledek nebude možné provádět žádné změny, nebo dělat jakékoliv specifikace na těchto rozložených objektech.

Standardní kreslení

U všech nových výkresů vloží CADprofi definici hladin, styly textu, kótovací styly a typy čar, uložených v souboru šablony. Pro příslušný CAD program je soubor šablony normal.dwg nebo normal_ic.dwg soubor, který se nachází ve složce C:\Cadprofi\X.x\Block\General. Úpravou souboru šablony může uživatel změnit nebo rozšířit standardní definice osazených stylů.

Upozornění

C:\CADprofi je výchozí instalační složka programu CADprofi. Tato složka se může lišit, pokud jste zvolili jinou složku během procesu instalace.

 

Měřítko výkresu

Všechny projekty by měly být prováděny v modelovém prostoru v poměru 1:1 ve vybraném měřítku jednotek (mm, cm, m a palce).

Cílové měřítko uvedené uživatelem by mělo být stanoveno v průběhu tisku nebo při vytváření listů výkresu (ve výkresovém prostoru).

U některých příkazů je nutné, aby se stanovilo měřítko. Obvykle se toto měřítko používá pouze k určení správné velikosti textu pro tisk.

Měřítko typu čáry (hustota čáry)

Je možné navrhovat výkresy v CADprofi v jiných jednotkách (mm, cm, m, palce). Za účelem přizpůsobení hustoty čáry, jako hustota přerušované čáry, CADprofi automaticky změní globální poměr hustoty čáry.

Výchozí hustota měřítka čáry je 100 při navrhování v mm, 10 v cm a 0,1 v m. Výchozí měřítko typu čáry je vhodné pro konstrukční a montážní projekty. V případě strojařských projektů je často třeba měnit měřítko typu čáry.

Za účelem změnit měřítko typu čáry použijte příkaz _Ltscale. Jakmile byl příkaz spuštěn, musí uživatel zadat požadovanou hodnotu.

 

Příklad změny měřítka typu čáry:

Příkaz: ltscale
Nová hodnota pro LTSCALE <100>: 5

 

Při spuštění určitých příkazů (v strojírenském modulu), bude CADprofi doporučovat vypnout automatické nastavení měřítka typu čáry. Automatické nastavení měřítka typu čáry může být znovu zapnuto kdykoliv v dialogovém okně Možnosti CADprofi (CADprofi Options).

 

 Hladiny

V CADprofi Options příkaze může uživatel vypnout automatické řízení hladin. Nicméně to není doporučeno, protože některé vlastnosti hladiny jsou závislé na objektech. Například, při vytváření specifikací, je možné, aby se automaticky vybral objekty z konkrétního modulu (například všechny elektrické symboly). Pokud možnost automatického řízení vrstev je vypnuta, pak nebude možné identifikovat symboly konkrétního modulu.
Styly vykreslování, které určují optimální tloušťku čáry na výtisku, jsou přidány do CADprofi. Tyto styly se shodují s automatickou strukturou hladin.

 

 Zakrytí objektů – VYMAZÁNÍ (WIPEOUT)

Mnohé CADprofi objekty obsahují překrývající se prvky (_Wipeout). Tyto prvky zakrývají prvky, ležící pod nimi. Chcete-li určit pořadí zobrazování, použijte CAD příkaz: _Draworder (Draw order - pořadí kreslení objektů).

Chcete-li správně vytisknout výkresy, které obsahují prvky, na něž se to vztahuje, měli byste správně nastavit možnosti tisku, nebo zadat konkrétní barvu na CP_WIPEOUT hladiny.

Standardní kryty jsou zobrazeny bez rámečků. Někdy je však nutné zobrazovat rámečky (např. odstranit nebo upravit kryt). Pro zapnutí rámečků je možné použít příslušnou možnost ve _Wipeout příkazu.

 

 Souřadnicový systém

Většina CADprofi příkazů může být použita v uživatelském souřadnicovém systému (USS). Nicméně, některé příkazy vyžadují od uživatele používat globální souřadnicový systém (GSS), což je výchozí systém v programech CAD.

 

Žádné dialogové okno (například v příkazu uložit)

Některé CADprofi příkazy blokují standardní dialogová okna programů CAD. Po normálním ukončení těchto příkazů CADprofi obnoví zobrazení dialogových oken. Někdy může uživatel ukončit příkaz CADprofi například stiskem klávesy Esc. V takových případech může CADprofi neobnovit dialogová okna.

V zájmu obnovení zobrazení standardního dialogového okna by měl uživatel nastavit proměnné Filedia a Cmddia na hodnotu 1. Chcete-li to provést, musíte zadat do příkazového řádku název proměnné a nastavit její hodnotu na 1.

Příkaz: filedia

Nová hodnota pro FILEDIA <0>: 1

Příkaz: cmddia

Nová hodnota pro CMDDIA <0>: 1

Uživatel může obnovit zobrazování dialogových oken pomocí příkazu Možnosti CADprofi (CADprofi Options).

 

Panely nástrojů a palety nástrojů

V aplikacích CAD je možné přizpůsobit nabídky a panely nástrojů. Použití konfiguračního programu CADprofi - CADprofi Configuration, může být CADprofi aplikace "připojena" nebo "oddělena" z programu CAD. Když uživatel instaluje CADprofi aplikaci do programu CAD, bude načteno CADprofi standardní menu a nástrojové lišty. V tomto případě, všechny změny provedené na panely nástrojů a nabídkami budou přepsány. To platí i pro palety nástrojů a CADprofi lišty.

 

Příkazový řádek

V některých programech CAD, jako jsou nové verze aplikace AutoCAD ®, může uživatel vypnout příkazový řádek. Oba CAD programy a aplikace CADprofi zobrazují důležité informace v příkazovém řádku. Z tohoto důvodu by měly mít uživatel umožněné alespoň dvě viditelné řádky v příkazovém řádku.

 


Příkazový řádek v programu AutoCAD®

V programu AutoCAD ® 2006 a novější, může uživatel povolit dynamický příkazový řádek. Dynamický příkazový řádek zobrazí pouze jeden řádek, a navíc to může zpomalit aplikaci CADprofi (například při editaci více objektů najednou). To je důvod, proč je dynamický řádek vypnutý mnoha příkazy CADprofi.


 Dynamický příkazový řádek v programu AutoCAD® 2006 a pozdějších

 

Zvláště nevhodné je vypnutí klasického i dynamického příkazového řádku. V tomto případě uživatel není informován o stavu aktuálně zpracovávaného příkazu.

 

Rozšíření knihoven a katalogů výrobců

Je možné rozšířit „symbolyaobjekty“ knihovny v CADprofi. Jakmile byl program nainstalován, je možné doinstalovat knihovny nových výrobců, například ty, které byly vyvinuty po zakoupení CADprofi. Obe knihovny uživatelů a výrobců jsou uloženy složce Producers, výrobců. Tato složka je umístěna v hlavní složce programu (např. C:\Cadprofi). Ve snaze uložit všechny změny provedené u výrobců knihoven stejně jako u uživatelských symbolů a objektů knihovny, složka Producers se všemi nebo vybranými knihovnami by měla být zálohována (archivována).

Po přeinstalaci programu nebo převodu do jiného počítače může uživatel přenést veškerý obsah ze složky Producers do nové instalace. Je také možné kopírovat knihovny mezi jedním týmem návrhářů (v jedné společnosti).

 

Databáze uživatele – složka dat uživatele

V CADprofi programu byly standardní databáze odděleny od uživatelských databází. Díky tomu je možné program aktualizovat bez ztráty dat uložených uživatelem.

Všechna data jsou uložena ve složce UserData. Tato složka je umístěna v hlavní složce programu (např. C:\Cadprofi). Ve snaze uložit všechny změny v uživatelských databází, by uživatel měl celou UserData složku archivovat. Po přeinstalaci programu nebo převodu do jiného počítače může uživatel přenést veškerý obsah ze složky UserData do nové instalace. Je také možné kopírovat UserData mezi jedním týmem návrhářů (například v jednom podniku).

V CADprofi programu lze definovat různé parametry nebo rozšířit standardní databáze. Je možné, například, definovat další typy zařízení, další typy kabelů a parametrů dalších objektů "(např. cena, měna, barva, atd.).
Tato data jsou uložena ve složce UserData.