Číslování

Systém číslování umožňuje přiřadit čísla k symbolům a objektům, které byly vytvořeny v programu CADprofi. Údaje (data) o objektech, stejně jako jejich čísla, jsou použity k vytváření popisů a specifikací. Příkaz Číslování může pracovat ve dvou režimech. Když uživatel spustí příkaz a vybere objekt nebo symbol který nebyl předtím číslován, program mu dovolí objekt očíslovat. Pakliže ale uživatel označí objekt který už číslo má, potom bude příkaz pracovat v režimu mazání čísel.

Program používá samostatné řady čísel pro různé typy instalací, odvětví a objektů. To znamená, když uživatel čísluje objekty, např. z modulu elektro, tak program začne s číslováním od č.1. Začne-li uživatel s procesem číslování v odlišném modulu, začne program opět od č.1. Aby se odlišily řady čísel, je doporučeno k nim přidat předpony nebo přípony, takže budou vypadat odlišně (např. E-1, E-2 pro systém odsávání a S-1, S-2 for přívod vzduchu).

 

CADprofi užívá následující řady:

    Číslování 2D potrubí a armatury pro potrubní I ventilační instalace – samostatné číslování pro přívod, zpětné potrubí, odpadní vody, odsávání, přívod vzduchu.

    Číslování 2D elektrických vedení – samostatné číslování pro rozdílné systémy.

    Číslování symbolů, objektů – společné číslování je použito pro všechny prvky z určitého modulu.

Upozornění

Příkaz Číslování je použit pro přidání pořadových čísel k jednotlivým prvkům projektu.

Program CADprofi má také jiné metody číslování:
1. Číslování štítků elektrických strojů.
2. Číslování použité pro postup automatizace.
3. Číslování (adresování) pro elektrické obvody.
4. Číslování použité pro výkazy a seznamy.
5. Číslování použité pro značky symbolů, které může být alternativně použité v některých případech k příkazu „Číslování“.

 

Přiřazování čísel

V dialogovém okně Číslování by měl uživatel zvolit režim číslování, stejně jako rozměr a vzhled čísla, které bude vloženo. Číslo může sestávat ze tří částí:

    správné číslo musí být celé číslo v rozsahu od 0 do 32767.

    Předpona – jakýkoliv druh textu. Předpona je často použita jako označení instalace nebo systému, např. číslo "A4-12.1" má předponu "A4" která znamená, že to je čtvrtý systém zásobování vzduchem. Možnost Předpona ze systémového názvu je použita pro automatické doplňování předpon.

    Přípona – jakýkoliv druh textu. V případě použití víceúrovňového číslování je možné k nim automaticky přidat příponu. Aby byla tato metoda umožněna, měl by uživatel zapnout obě možnosti, Fixovat číslo a Přípona čísla. Potom CADprofi začne číslování pouze posledního z čísel.
Příklady víceúrovňové číslování (číslována je pouze poslední část):

A4–7–1

A4–7–2

A4–7–3

A4–7–1.2.1

A4–7–1.2.2

A4–7–1.2.3

7–1.2.1

7–1.2.2

7–1.2.3

 

Dialogové okno číslování

 

Dialogové okno číslování obsahuje následující položky:

Předpona – Políčko, které dovolí předponu k číslování.

Počet –                políčko, které umožní určit číslo objektu.

Přípona čísla – políčko, které umožní přidat k číslování příponu.

Použít automaticky volná čísla – automaticky přiřadí čísla k označeným objektům. Znemožnění této volby dovolí uživateli vložit hodnotu ručně.

Předpona ze systémového názvu – automatické kompletování předpon.

Povolit opakování čísel – dá možnost opakovat čísla objektů.

Fixovat číslo – umožní použití fixních čísel pro všechny číslované objekty. Umožnění této volby dovolí číslování s příponou.

Automatické umístění – automatické umístění bloku s číslem do bodu, označeného při výběru objektu. Znemožnění této volby dává možnost určit umístění bloku s číslem pro každý označený objekt.

Vykreslit odkaz – nakreslí odkazovou čáru mezi označený objekt a blok s číslem.

Velikost čísel – volba, která dává možnost určit velikost čísla při tisku:

Výška – určuje výšku textového bloku v milimetrech.

Měřítko – dovolí určit měřítko, ve kterém bude výkres vytisknut.

 

Číslování

Poté co uživatel spustí příkaz Číslování, měl by označit objekt. Nemá-li objekt číslo, objeví se dialogové okno, ve kterém bude možné zvolit možnosti číslování. Aby započal proces číslování, stiskněte tlačítko OK a v závislosti na nastavení označte místo číslování předtím označeného objektu. Příkaz zůstane v režimu číslování umožňujíc uživateli číslovat další objekty. Během jednoho číslovacího příkazu mohou být číslovány objekty stejného oboru/činnosti. To znamená, že když uživatel začne s číslováním např. instalace vzduchového rozvodu, tak pokud neukončí příkaz, bude moci číslovat pouze potrubí, tvarovky a objekty pro instalaci potrubí pro dodávku vzduchu. Chce-li uživatel číslovat jiné instalace, musí spustit příkaz znovu. V případě, že označí objekt, který nepatří ke stejnému oboru/činnosti nebo když vybraný objekt už číslo má, nebude tento objekt očíslován. Objeví se zpráva na příkazovém řádku:. > Objekt není kompatibilní s naposledy vybraným objektem, nebo >Tento objekt má již číslo 1.

 

Postupy                                                                            

Číslování

1.    Spusťte příkaz Číslování .

2.    Označte první objekt, který byste rád očísloval, tento objekt bude sloužit jako zdrojový objekt pro danou číslovanou řadu. Objeví se dialogové okno Číslování.

3.    (Volitelné) Určete možnosti číslování.

4.    (Volitelné) Určete velkost čísel nastavením obou možností: VýškaMěřítko.

5.    Klikněte na tlačítko OK, tím zavřete dialogové okno a začnete s číslováním.

6.    (Volitelné) Byla-li volba Automatické umístění vypnuta, tak určete polohu prvního čísla objektu.

7.    (Volitelné) Označte další objekt, který byste rádi očíslovali. Je-li to třeba, můžete také označit umístění bloku s čísly.

8.    Příkaz můžete ukončit stisknutím klávesy Esc nebo Enter.

 

Číslování                                                                             

 

 

 

Příklad odlišných číslovacích řad na jednom výkrese.

 

 

Výmaz čísel

Během procesu číslování objektů jsou čísla přiřazena jako viditelný text a jako neviditelná data. Vymazání textu čísel nevymaže čísla objektů. Z toho důvodu, aby uživatel vymazal čísla, měl by použít příkaz Číslování.

Vybere-li uživatel během příkazu blok, který obsahuje informaci o číslování, tak se objeví okno, které umožní režim výmazu čísel.

 

Tento objekt má již číslo 1. Chcete přepnout režim na odstranění čísla? Poté, co uživatel aktivuje režim výmazu čísel, měl by vybrat požadované objekty nebo čísla. Interní skryté informace i čísla budou odstraněna.

 

Postupy                                                                            

Vymazání čísel

1.    Spusťte příkaz Číslování .

2.    Vyberte objekt, který obsahuje čísla (P1). Otevře se dialogové okno.

3.    Zvolte Ano, abyste začali proces výmazu čísel.

4.    Číslo prvního vymazaného objektu bude vymazáno.

5.    (Volitelné) Označte další objekty (P2–P3), ze kterých byste rádi odstranili čísla.

6.    Příkaz ukončete stisknutím kláves Esc nebo Enter.

 

 

 

Upozornění

Číslování je odstraňováno z objektů, když uživatel:
1. Vloží příslušenství do 2D potrubí nebo vzduchovodu.
2. Připojí některá určitá potrubí nebo vzduchovody.
3. Spustí příkaz „Oddělit vzduchovody a potrubí“ (“2D Divide pipes/ducts ”).
4. Odstraní symboly pomocí příkazu „Vymazat symboly“ ("Delete symbols").

 

Kopírování objektů s čísly

Po okopírování by měl uživatel odstranit neplatná čísla a znovu přečíslovat okopírované objekty. Aby čísla vymazal, může uživatel použít režimu výmazu čísel z příkazu Číslování. Poté, co uživatel spustí příkaz, by měl označit neplatný text (P1), a potom s pomocí výběrového okna vymazat texty (P3–P4). Jiné objekty mohou být ve výběrovém okně obsaženy, protože program vymaže pouze čísla.

 

Upozornění

Velmi důležité:           Když uživatel kopíruje očíslované objekty, tak zdrojové prvky jsou považovány za objekty bez čísel!!!


Odstranění neplatných čísel a přečíslování kopírovaných objektů