W programie CADprofi dostępnych jest kilka poleceń
służących do wstawiania symboli do rysunków. Możliwe jest wstawianie symboli
w dowolnym punkcie, wstawianie symboli w przewody, a także
jednoczesne wstawianie wielu symboli do rysunku.
Symbole CADprofi
posiadają określone właściwości, dzięki czemu zachowują się w sposób
„inteligentny”, np. automatycznie dopasowują kąt wstawienia do przewodu,
dokonują automatycznego przerwania przewodu w punktach podłączeń,
dostosowują warstwę w zależności od rodzaju projektowanej instalacji
itp.
Wszystkie symbole dostępne w programie CADprofi są wstawiane do rysunku jako bloki, które mogą być kopiowane, usuwane lub edytowane za pomocą standardowych poleceń programu CAD. Większość symboli może być także edytowanych za pomocą poleceń edycyjnych programu CADprofi, w tym: Szybka edycja.
Symbole najczęściej służą do graficznego przedstawienia rzeczywistych urządzeń, aparatury i innych elementów instalacji, z tego względu możliwe jest wprowadzanie do symboli parametrów technicznych o produktach zastosowanych w projekcie (polecenie Atrybuty i opisy), a także numerowanie i oznaczanie symboli. Informacje te mogą być wykorzystane przy opisywaniu rysunków, podczas tworzenia graficznych legend, zestawień lub specyfikacji (patrz str. 53).
Do wstawiania symboli do rysunku służą polecenia Symbole i Oznaczenia.
Każde polecenie służące do pracy z symbolami
posiada różne opcje ułatwiające wstawianie pojedynczych lub wielu symboli
do rysunku. • Wstaw symbol lub symbole. • W wiele przewodów. • Na przedłużeniu. • W punkcie. • Rozmieść |
|
Opcja: Wstaw symbol
Jest to domyślna opcja pozwalająca na wstawienie pojedynczego symbolu w dowolnym punkcie lub w przewód wskazany przez użytkownika.
Wstawienie w przewód Wstawienie w dowolny punkt
Procedury
1. Postępując zgodnie z instrukcją wybierz symbol/symbole w dowolnej bibliotece.
2. Kliknij przycisk Wstaw symbol. Okno dialogowe biblioteki zostanie zamknięte umożliwiając wstawienie obiektu/obiektów do rysunku.
3. Kliknij w punkt leżący na przewodzie, w którym chcesz umieścić dany symbol.
4. (Opcjonalnie) Kliknij w dowolnym punkcie rysunku, aby wstawić symbol.
5. (Opcjonalnie) Określ kąt obrotu wstawianego elementu – opcja dostępna tylko w przypadku zaznaczenia pola Obrót w oknie dialogowym biblioteki.
Przy wstawianiu symboli w przewody kąt wstawienia symboli jest uzależniony od kąta przewodu (ignorowany jest kąt określony w oknie dialogowym).
W takim przypadku włączenie opcji Obracaj umożliwi dynamiczne określenie obrotu symbolu
względem przewodu. Opcja ta jest bardzo wygodna przy wstawianiu symboli, które
mają możliwość określenia kierunku odgałęzienia, położenia rączki, kierunku
przepływu itp.
Kąt takiego symbolu będzie zależny od położenia punktu
(P2).
Bez obrotu Z obrotem
Opcja: W punkcie
Opcję We wskazanym punkcie można wykorzystać w przypadku, gdy niezbędne jest wstawienie symbolu w punkcie leżącym na przewodzie, ale w taki sposób, aby symbol nie dopasowywał się do przewodu. W opcji tej wstawiany symbol ignoruje przewód, dlatego go nie przerywa i nie przejmuje od niego kąta. Opcja ta jest wykorzystywana w wielu sytuacjach, np. przy wstawianiu czujników, które zazwyczaj muszą stykać się z przewodami.
Wstawienie symbolu w punkcie (przewód został zignorowany)
Procedury
1. Wybierz symbol/symbole w dowolnej bibliotece.
2. Za pomocą przycisku rozwiń listę opcji wstawiania.
3. Następnie wybierz opcję W punkcie. Okno dialogowe biblioteki zostanie zamknięte umożliwiając wstawienie obiektu/obiektów do rysunku.
4. Określ punkt na przewodzie, w którym chcesz umieścić symbol.
5. (Opcjonalnie) Kliknij w dowolnym punkcie rysunku, aby wstawić symbol.
6. (Opcjonalnie) Określ kąt obrotu wstawianego elementu – opcja dostępna tylko w przypadku zaznaczenia pola Obrót w oknie dialogowym biblioteki.
Opcja: Na przedłużeniu
Opcja Na przedłużeniu umożliwia precyzyjne określenie punktu wstawienia symboli względem innych obiektów znajdujących się w rysunku. Funkcja ta pozwala, np. na wstawienie symbolu w punkcie wyznaczonym na podstawie innego symbolu.
Wstawianie na przedłużeniu |
Procedury
1. Postępując zgodnie z instrukcją wybierz symbol/symbole w dowolnej bibliotece.
2. Za pomocą przycisku rozwiń listę opcji wstawiania.
3. Następnie wybierz opcję Na przedłużeniu. Okno dialogowe biblioteki zostanie zamknięte umożliwiając wstawienie obiektu/obiektów do rysunku.
4. Kliknij w przewód, w którym chcesz umieścić wstawiany symbol (P1).
5. Program wyznaczy punkt na początku przewodu (P1’). Określ odsunięcie od tego punktu lub wskaż punkt wstawienia symbolu, względem którego chcesz określić położenie wstawianego elementu (P2).
6. Określ dodatkowe odsunięcie lub wciśnij Enter, aby zatwierdzić punkt wstawienia.
7. (Opcjonalnie) Określ kąt obrotu wstawianego elementu – opcja dostępna tylko w przypadku zaznaczenia pola Obrót w oknie dialogowym biblioteki.
8. Symbol zostanie umieszczony w rysunku, a polecenie się zakończy (jeśli nie była wybrana opcja Wstaw wielokrotnie).
Opcja: W wiele przewodów
Opcja W wiele przewodów daje możliwość szybkiego wstawienia wybranego symbolu w wiele przewodów. Funkcja ta pozwala na wstawienie wybranego symbolu we wszystkie przewody, krzyżujące się z „linią wskazującą”, określoną podczas procesu wstawiania (P1–P2).
Wstawianie symbolu w wiele przewodów
Procedury
1. Postępując zgodnie z instrukcją wybierz symbol w dowolnej bibliotece.
2. Za pomocą przycisku rozwiń listę opcji wstawiania.
3. Następnie wybierz opcję W wiele przewodów. Okno dialogowe biblioteki zostanie zamknięte umożliwiając wstawienie obiektu do rysunku.
4. Określ pierwszy punkt linii przecięcia z przewodami (P1).
5. Określ drugi punkt linii przecięcia z przewodami (P2).
6. Wybrany symbol zostanie wstawiony we wszystkich przewodach przecinających się z „linią wskazującą”.
Opcja: Rozmieść
Opcja Rozmieść pozwala na szybkie wstawianie wielu kopii danego obiektu w wybranych pomieszczeniach CADprofi lub we wskazanej obwiedni (polilinii). Opcja ta znacznie przyspiesza wstawianie takich obiektów jak czujki pożarowe, tryskacze itd.
Polecanie w pierwszym kroku równomiernie dzieli wskazany obszar na prostokątne strefy, w których następnie umieszczany jest dany obiekt. Rozmiar oraz ułożenie stref zależne jest od parametrów określonych w oknie dialogowym.
Przykład wydzielenia stref według aktualnego układu LUW |
Przykład wydzielenia stref według najdłuższej krawędzi |
Okno dialogowe „Rozmieszczanie obiektów”
Wybrane pomieszczenia – rozmieszczanie obiektu w wybranych pomieszczeniach CADprofi aktualnego rysunku.
Wskaż zamkniętą polilinię – rozmieszczanie obiektu w dowolnej wskazanej na rysunku zamkniętej polilinii.
Obrysuj obwiednię – rozmieszczanie obiektu we wskazanym obszarze definiowanym poprzez wskazywanie punktów (wierzchołków wieloboku).
Zaznacz pomieszczenia z rozmieszczeniem – opcja pozwala na wybór wszystkich pomieszczeń na liście, w których dokonano rozmieszczenia z aktualnie wybranym symbole lub symbolem pokrewnym (np. czujnikiem innego typu).
Odwróć zaznaczenie – dokonuje odwrócenia zaznaczenia pomieszczeń dostępnych na liście.
Rozmieszczenie równomierne według rozstawu (X, Y, max lub D max) – tryb, w którym liczba kolumn oraz rzędów rozkładu zostanie dobrana tak, by nie przekraczała podanych wartości odstępów X, Y lub promienia R. Opcja ta jest zalecana, gdy umieszczany element posiada zakres działania (np. czujnik).
Rozmieszczanie Xmax Ymax |
Rozmieszczanie Dmax |
Rozmieszczenie równomierne według wartości nX, nY – tryb, w którym użytkownik określa liczbę kolumn i rzędów, odległości między elementami zostaną wyliczone na podstawie tych parametrów.
Rozmieszczanie nX nY |
|
Rozmieść względem – orientacja kierunków X i Y dla rozkładu.
Kąt rozkładu – kąt obrotu rozkładu.
Punkt wstawienia obiektów – punkt strefy, w którym umieszczony zostanie blok.
Rozkład według Dmax – przełącza możliwość zdefiniowania Xmax, Ymax lub Dmax. |
Uwzględniaj punkty poza obwiednią – włączenie opcji spowoduje wstawienie bloków, których strefy nachodzą na wypełniany obszar, lecz ich środki leżą poza nim.
Uwaga Jeśli w danym pomieszczeniu lub polilinii dokonujemy ponownego rozkładu obiektu to program da możliwość jego zastąpienia, wyświetlając stosowne okno dialogowe. |
Wykorzystanie symboli wstawianych ze stałym kątem
Dla zachowania poprawności projektu niektóre symbole są wstawiane pod stałym kątem. Przykładem takiego obiektu mogą być liczniki energii. Symbole te należy wstawiać z kątem 0°.
W CADprofi wiele symboli ma wymuszony kąt wstawienia. Przy wstawianiu takich symboli w przewody poziome lub pionowe następuje automatyczne przerwanie przewodów. W innych przypadkach przewody nie są przerywane.
Przewód pionowy Przewód poziomy Przewód pochylony
Uwaga Dla symboli posiadających stały kąt wstawienia ignorowane są opcje „Kąt” i „Obrót” z okna dialogowego. |
Symbole zawierające teksty (widoczne atrybuty)
Dla symboli, w których znajdują się teksty (widoczne atrybuty) program CADprofi automatycznie ustawia kąt napisów. Dzięki temu unika się sytuacji, w których teksty byłyby „do góry” nogami lub „wspak”. Możliwe są następujące sposoby dopasowania tekstów:
•Stały kąt 0°.
•Kąt 0° lub 90°. Jeśli symbol jest wstawiony pod kątem 90°, to tekst jest również obrócony pod kątem 90°. W innych przypadkach kąt tekstu wynosi 0°.
•Kąt automatyczny od –30° do +120°. W tych przedziałach kąta obrotu tekst jest dostatecznie czytelny.
Dopasowanie kąta atrybutów
Uwaga Opcje dotyczące dopasowania tekstów są na stałe określone dla poszczególnych symboli. Użytkownik może zmieniać te opcje tylko dla symboli samodzielnie dodanych do programu. |
Wyszukiwanie symboli
W każdym oknie dialogowym służącym do wstawiania symboli dostępna jest opcja wyszukiwania, dzięki której możliwe jest szybkie odnajdowanie wszystkich symboli, w nazwie których występuje podana przez użytkownika fraza.
Pole Znajdź służy do wpisania frazy (pełnej lub części nazwy szukanego symbolu). Pole zapamiętuje wpisywane słowa, dzięki czemu można je wyszukać ponownie wybierając z listy rozwiniętej przyciskiem i klikając Szukaj . |
Po wypełnieniu pola wyszukiwania aplikacja automatycznie
przefiltruje zawartość aktualnej biblioteki, wyświetlając tylko te kategorie, w
których odnaleziono pasujące do podanej frazy obiekty. W takim przypadku tło
kategorii zmieni kolor na niebieski.
Kliknięcie przycisku Przywróć spowoduje wyświetlenie wszystkich obiektów
bazy I tym samym zakończenie wyszukiwania.
Symbole wielowariantowe
Symbole wielowariantowe to obiekty, dzięki którym w szybki i łatwy sposób można dostosować wygląd lub informację, zawarte we wstawianym obiekcie. W ten sposób jeden symbol wielowariantowy z biblioteki może zastąpić wiele symboli „tradycyjnych”, dając przy tym znacznie większe możliwości konfigurowania wyglądu i typu.
Symbole wielowariantowe mogą być dowolnie modyfikowane za pomocą polecenia Edycja symboli.
Przykłady symboli wielowariantowych
Gniazdo – opcje tego symbolu pozwalają określić:
• typ gniazda,
• rodzaj łącznika,
• krotność gniazda,
• oznaczenie dodatkowe (ilość pól, typ itp.).
Zarządzanie zawartością listy symboli.
W bibliotekach programu CADprofi znajduje się kilka tysięcy symboli pogrupowanych w odpowiednie kategorie. Przy tak dużej liczbie czasami kłopotliwe jest odnajdowanie symboli potrzebnych w danej chwili. Z drugiej strony podczas pracy nad danym projektem lub zagadnieniem z reguły potrzebnych jest nie więcej niż kilkadziesiąt symboli. Aby przyspieszyć pracę użytkownik może dodawać wybrane elementy do kategorii *Ulubione*, dzięki czemu uzyska do nich znacznie szybszy dostęp.
Możliwe jest tworzenie własnych podkategorii odpowiadających danej tematyce, np. oddzielna kategoria symboli stosowanych przy projektowaniu instalacji teletechnicznych, oświetleniowych i innych. Przy tym jeden element może być dodany do różnych podkategorii.
Dla elementów z kategorii *Ulubione* można zmieniać nazewnictwo, dzięki czemu w zestawieniach, legendach i opisach zostanie wykorzystana terminologia stosowana przez danego użytkownika. Zmiany nazw można także zastosować, np. do samodzielnego „przetłumaczenia” niektórych symboli z zagranicznych norm.
Dodawanie symboli do ulubionych
Przycisk Dodaj do ulubionych pozwala na skopiowanie dowolnego symbolu do kategorii *Ulubione*. Folder ten jest tworzony automatycznie po skopiowaniu pierwszego symbolu.
Zmiana nazwy symbolu
Początkowo każdy skopiowany symbol otrzymuje domyślną
nazwę elementu pierwotnego. |
|
Uwaga Zmieniona nazwa będzie widoczna w tabelach i opisach tworzonych za pomocą polecenia Zestawienia materiałów). |
Zmiana kategorii Aby zmienić lub określić nową kategorię należy kliknąć prawym przyciskiem myszy w żądany symbol i z menu kontekstowego wybrać opcję Zmień kategorię. |
|
W oknie dialogowym można wybrać istniejącą kategorię lub wpisać nazwę nowej kategorii. Po zatwierdzeniu wybrany symbol zostanie przeniesiony do danej kategorii.
Aplikacja umożliwia tworzenie wielu kopii danego symbolu i umieszczanie ich w dowolnych kategoriach. Dzięki temu użytkownik może tworzyć kategorie grupujące symbole danego typu lub najczęściej wykorzystywane symbole dla danej branży. |
|
Zmiana kategorii wielu symboli Jeśli w rodzimej kategorii edytowanego symbolu znajdują się inne symbole, to aplikacja umożliwi zmianę kategorii dla wszystkich tych symboli. |
Usuwanie symboli
Możliwe jest usuwanie wskazanego symbolu z folderu *Ulubione*. W tym celu należy zaznaczyć symbol i wybrać opcję Usuń dostępną w menu okna dialogowego.